Ahogyan az előző posztomban írtam, sorra vesszük a jelölt filmeket az Oscar átadó előtt. Nos nincs egyszerű dolgom a filmek beszerzését/megnézését illetően. Tavaly ilyenkor már rég végeztem minddel, de mindegy, nem vagyok elkésve, és haladok is.
Szóval a mai filmünk a Hell or High Water. Egészen öszinte és szubjektív véleményem az, hogy fogalmam sincs ez miért van a jelölt listán. Nem azért mondom, mert nem volt jó, sőt, egészen jó volt. De tucatnyi hasonlóan jó film készült tavaly és nem tudom mi alapján lett ez beválasztva. Egy tippem van amit az alábbi néhány sorban ki is fejtek.
Alapsztorink két bankrabló köré fonódik, akik az ízes texasi kisvárosok bankjait fosztogatják. Semmi nagy tétel, kis címletek, leginkább aprópénzt visznek. 2-3 bank után értelmet nyer a sok kicsi sokra megy közmondás. A két figura testvérek, ránézésre rendesnek tűnnek, ám az egyikük börtönviselt múltja hamar kiderül. A dramaturgiát szépen felépítették, a motiváció csupán 1-1 nagyon jól elhangzott mondatból derül ki. Ahogyan a két fivér múltja is. Ez a film pontosan olyan amilyen a helyszínéül választott erősen vidékies Texas. Nem akar kemény lenni, nem akar menő lenni, az akar lenni, ami. Egy olyan történetet mesél el, ami akár valóban megtörténhet. A rablások miértje olyan életszerű, olyan egyszerű, hogy azonnal elhiszi az ember. Morális kérdések merülnek fel: "Hasonló helyzetben vajon én is ezt tenném?" Az ifjabbik testvérrel szinte az első jelenetben azonosulni lehet. Az idősebbel egy pont után szintén. Ugyanúgy megtalálja magában mindenki a két sherrifet is. Az egyik félig indián aki állandó humorosan rasszista céltábla a másik sherrif szemében. Ő viszont nyugdíj előtt áll, neki is megvan a maga keresztje. Jeff Bridges egészen kiválót nyújt ebben a szerepben. Állandóan bár viccesen néha mégis kicsit sértőn ugratja a társát, de tisztán látszik mögötte az évtizedek óta tartó közeli baráti viszony. Ennyivel igazából meg is válaszoltam a fenti kérdést. Botorság lenne annyival elintézni ezt a jelölést, hogy ó hát a vidékiek is kapjanak már valamit. Nem, ez ennél sokkal több. Olyan bankrablós filmet láthatunk ami nem akciófilm. És! A Dallas óta nem láttam ilyen békésen marhákat terelgető cowboyokat. Az a képsor gyönyörűséges, azon túl hogy azért egy kicsit romantizálva lett.
Ben Foster szerintem az Alpha Dog óta nem volt ennyire jó. Egyébként kedvelem őt, csak kissé alulértékelt ő is Hollywoodban. Nade hátha megváltozik mindez innentől.